Zjeżdżalnie drewniane, plastikowe, metalowe

Miejskie place zabaw nie były by tak atrakcyjne gdyby nie zjeżdżalnie. Dzieci je uwielbiają. Są mniejsze i większe dla starszych i całkiem małych dzieci, tak skonstruowane, aby były bezpieczne. Obecnie miejsca zbaw dla dzieci są modernizowane. Coraz częściej można zauważyć, że przestarzałe, zardzewiałe i niebezpieczne zabawki zamieniane są na nowoczesne huśtawki i zjeżdżalnie.

Niestety nie każdy w swoim mieście, czy mniejszej miejscowości ma możliwość korzystać z uroków eleganckich i nowych placów zabaw. Dlatego wiele osób decyduje się na własny mini plac zabaw na działce lub niewielkim ogrodzie. Wtedy mamy pewność, że jest to miejsce bezpieczne dla dziecka, przyjazne a sprzęty wykonane solidnie i z dobrej jakości materiałów.

Wracając do zjeżdżalni do ich produkcji używa się nierdzewnej blachy walcowanej, która jest całkowicie bezpieczna dla bawiących się maluchów i zabezpieczona pod względem korozyjnym. Poręcze i barierki przy tego rodzaju zjeżdżalniach są malowane farbami poliestrowymi co zapewnia dobrą odporność na ścieranie i warunki atmosferyczne. Natomiast odpowiedni ślizg zjeżdżalni zapewnia laminat. Wytwarza się go z domieszką żywic poliestrowych i włókien szklanych i służy ponadto do wykonywania daszków i tuneli.

Często cała konstrukcja placu zabaw to domek połączony ze zjeżdżalnią  z drewnianymi drabinkami, po których maluchy uwielbiają się wspinać, testując swoje możliwości wspinaczkowe. Innym wyjściem jest wieża z podestem i długi ślizg, bardzo urozmaicające zabawę. Czasami zdarza się, że mniejsze zjeżdżalnie dla kilkulatków są wykonane z plastiku. Wtedy należy zwrócić uwagę na jego jakość. Produkty tego rodzaju niskiej jakości mogą szybko stracić jaskrawy kolor i będą nieestetycznie wyglądać w ogrodzie.

Ponadto wytrzymałość takiego materiału jest niska, może łatwo pękać lub łamać się pod ciężarem. Ważna jest również grubość rur podtrzymujących całą konstrukcję, czasami lepiej zakupić coś większego i bardziej wytrzymałego gdyż dziecko z biegiem czasu rośnie i mała zjeżdżalnia przestaje być dla niego atrakcyjną formą zabawy. Konstruując własny plac zabaw powinniśmy zwracać szczególną uwagę na to aby wszelkie elementy były bezpieczne dla dziecka, trwałe a same zabawki znajdujące się tam atrakcyjne.